Strona internetowa dla firmy - jaki CMS wybrać?

CMSWspółczesne strony internetowe w większości przypadków opierają się na systemach zarządzania treścią (CMS), które umożliwiają tworzenie, edytowanie oraz udostępnianie własnej treści. W dzisiejszym artykule podpowiemy jaki CMS wybrać w przypadku, gdy chcemy stworzyć stronę internetową dla firmy.

Co to jest CMS?

CMS to skrót od angielskiego wyrażenia Content Management System, co oznacza System Zarządzania Treścią. Jest to strona internetowa działająca w oparciu o skrypt, który umożliwia tworzenie, edytowanie oraz udostępnianie treści w dowolnym formacie - tekst, grafika, tabela, zdjęcie lub film.

CMS-y to bardzo zaawansowane skrypty, które można dostosowywać wedle swoich potrzeb. Możliwe jest to dzięki tysiącom różnych motywów oraz modułów. Wtyczki pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności strony oraz udogodnienie pracy webmasterowi.

Systemy zarządzania treścią mogą być używane przy tworzeniu prostych wizytówek firm, blogów osobistych oraz bardzo rozbudowanych sklepów internetowych. CMS-y w większości przypadków nie wymagają posiadania wiedzy informatycznej większej niż podstawowa.

Jaki CMS wybrać prowadząc stronę internetową firmy?

Wiemy już czym jest CMS oraz kiedy jest on wykorzystywany. W tej części artykułu przedstawimy dwa najpopularniejsze systemy zarządzania treścią oraz podpowiemy, który wybrać jeżeli chcemy stworzyć stronę internetową dla firmy.

CMS WordPress

Jednym z najpopularniejszych CMS-ów jest WordPress, który swoją sławę zdobył dzięki prostocie użytkowania. Ludziom spodobało się to, że tworzenie i edytowanie treści jest takie łatwe. WP obecnie posiada miliony wielbicieli i wiele stron internetowych opartych jest właśnie o ten system.

WordPress jest łatwy w użyciu, oferuje swoim użytkownikom tysiące darmowych wtyczek i motywów, posiada bardzo dużą i aktywną społeczność oraz jest darmowy. Wszystkie te czynniki sprawiają, że system ten jest obecnie najpopularniejszym CMS-em.

Niestety nawet tak popularny CMS ma swoje wady. Największa z nich jest wydajność – by WordPress działał tak jak powinien oraz oferował swoim użytkownikom wiele możliwości, wymagane jest zainstalowanie dużej ilości wtyczek, które znacząco wpływają na szybkość działania skryptu. Kolejną wadą jest to, że do przeprowadzenia nawet prostej zmiany w kodzie wymagana jest chociażby podstawowa znajomość PHP. W porównaniu do innych skryptów, WordPress nie może się pochwalić dobrymi zabezpieczeniami, przez co jest bardziej narażony na ataki hakerskie.

CMS Drupal

Drupal jest jednym z najbardziej kompleksowych CMS-ów dostępnych w internecie. Stworzony został w oparciu o środowisko Open Source, dzięki czemu osoby posiadające odpowiednią wiedzę programistyczną mogą edytować oraz tworzyć własne wtyczki, a także zmieniać bezproblemowo strukturę kodu strony.

Drupal w porównaniu do WordPressa jest o wiele bardziej zaawansowanym skryptem, udostępniającym swoim użytkownikom jeszcze więcej możliwości tworzenia oraz edycji treści. Ciekawą funkcją jest zaawansowana administracja użytkownikami, którym możemy nadawać specyficzne role, np. redaktora lub moderatora. Prowadząc dużą stronę internetową jest to bardzo znaczące ułatwienie.

Wadą Drupala z pewnością jest to, że wymaga on co najmniej podstawowej wiedzy programistycznej, do tego, by móc dokonywać mniejszych, jak i większych zmian. Z tego względu najczęściej stworzenie, wdrożenie oraz późniejszą administrację strony na Drupalu zleca się zewnętrznym firmom.

Podsumowanie - najlepszy CMS dla firmy

Prowadząc stronę internetową własnej firmy powinno nam zależeć na tym, byśmy mieli dostępne jak najwięcej funkcjonalności, które pozwolą nam stale się rozwijać. W dzisiejszym artykule poznaliśmy dwa popularne CMS-y - WordPressa oraz Drupala. Ten pierwszy jest popularniejszym skryptem, jednakże najczęściej nadaje się do stworzenia bloga osobistego lub portalu internetowego, który nie przewiduje bardzo dużego ruchu. Dla firm zdecydowanie bardziej polecany jest Drupal, który pomimo skomplikowanej obsługi, oferuje znacznie więcej.

Autor: www.smartbees.pl.

Komentarze