Planowanie zasobów przedsiębiorstwa - co to jest system ERP

Planowanie zasobów przedsiębiorstwaZintegrowane systemy informatyczne ERP zostały stworzone z myślą o wszystkich przedsiębiorstwach - zarówno tych małych, średnich, jak i największych. Wykorzystywane są w wielu branżach, a dzięki swojej modułowej budowie z łatwością mogą zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Zastanawiasz się, czy systemy ERP to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się wszystkiego, co chciałbyś wiedzieć, a nie wiesz, gdzie powinieneś szukać tego typu informacji.

System ERP - co to takiego?

Zintegrowany system informatyczny, zwany inaczej ERP (z angielskiego: enterprise resource planning) to nowoczesne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w małych firmach, ale także dużych i średnich przedsiębiorstwach. Program ERP pozwala zarządzać różnymi działami w instytucjach w prosty, a jednocześnie kompleksowy sposób. Dzięki wprowadzeniu tych systemów informatycznych do swoich firm możliwe jest nie tylko zarządzanie, ale również analiza wszelkich procesów związanych z pracą poszczególnych działów przedsiębiorstwa. Głównym celem systemów ERP jest przede wszystkim usprawnienie funkcjonowania organizacji i instytucji.

ERP - przykłady zastosowań

ERP system może by wykorzystywany w firmach z różnych branż. Bardzo dobrze sprawdzi się w przedsiębiorstwach produkcyjnych, ale także usługowych oraz dystrybucyjnych. Systemy te znajdują także zastosowanie w jednostkach administracji publicznych, takich jak: uczelnie wyższe czy organizacjach badawczych. W strukturach instytucji systemy ERP są przydatne, a także ułatwiają zarządzanie i pracę między innymi w obszarach związanych z księgowością firmy, zamówieniami, kontrolą jakości czy nawet obsługą transportu.

Jak zbudowany jest system ERP?

Te zintegrowane systemy informatyczne mają budowę modułową. Dzięki temu mogą zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta, w zależności od jego potrzeb, a także specyfiki przedsiębiorstwa. To, co charakteryzuje poszczególne moduły, to duża elastyczność, dzięki czemu każdy z nich może działać niezależnie. Elementem wspólnym jest baza danych, w oparciu o którą konkretne moduły wykonują operacje. Systemy ERP umożliwiają, żeby moduły dobierać w taki sposób, żeby były jak najbardziej dopasowane do profilu prowadzonej działalności. Oznacza to, że możliwe jest wybranie modułów z konkretnych obszarów, na przykład finansów, zaopatrzenia czy marketingu i sprzedaży. Mogą zostać tak dobrane w taki sposób, żeby usprawnić i zwiększyć efektywność pracy.

Autor: www.simple.com.pl.

Komentarze

Kamila
W stu procentach zgadzam się z tym artykułem. Wykorzystanie takiego systemu bardzo ułatwia pracę i zarządzanie całością. Prowadzenie sklepu z takim oprogramowaniem to czysta przyjemność :)
http://www.platformaintegracyjna.pl/