Laptop dla grafika - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Laptop dla grafikaKomputer jest podstawowym narzędziem pracy grafika, a obecnie stacjonarne urządzenia są coraz częściej zastępowane przez laptopy. By jednak zarówno jakość, jak i szybkość pracy była zadowalająca, przed zakupem konkretnego modelu, warto zwrócić uwagę na kilka jego parametrów.

Graficy wykorzystują laptopy do wykonywania najróżniejszych prac. Służą im one nie tylko do obrabiania zdjęć, ale także do montażu filmów wideo czy tworzenia skomplikowanych projektów w technologii 3D. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby oferowane na rynku przenośne komputery nie posiadały odpowiednich parametrów. Podpowiadamy, którym z nich trzeba przyjrzeć się szczególnie uważnie.

Laptop dla grafika - procesor i pamięć RAM

Procesor jest najważniejszą częścią laptopa, a przez to najistotniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Od procesora zależy, z jaką szybkością sprzęt będzie przetwarzał dane, a w rezultacie - z jaką prędkością będą działały zainstalowane na nim programy czy aplikacje. Szczególnie polecane są procesory firm Intel oraz AMD.

Za przetwarzanie danych, wspólnie z procesorem, odpowiada również pamięć RAM. W tym przypadku można przyjąć, że im jest jej więcej, tym lepiej, zwłaszcza jeśli często zajmujemy się dużymi projektami, wymagającymi renderowania. Ile zatem pamięci RAM powinien mieć laptop dla grafika? Optymalne wartości tego parametru to 16, 32 albo nawet 64 GB.

Laptop dla grafika - karta graficzna i ekran

Kolejny aspekt to karta graficzna, czyli podzespół komputerowy, od którego, najprościej rzecz ujmując, zależy jakość grafik i obrazów wyświetlanych na ekranie. W komputerach przenośnych często stosuje się karty zintegrowane, ale zwykle cechują się niską wydajnością. Jaka zatem będzie najlepsza karta graficzna dla grafika? Im poleca się karty dedykowane, które dają znacznie więcej możliwości podczas pracy nad różnego rodzaju projektami.

Podczas zakupu laptopa do prac graficznych, uwagę trzeba zwrócić też na ekran w danym modelu. W miarę możliwości, graficy powinni wybierać urządzenia z matrycą o przekątnej nie mniejszej niż 15 cali, gdyż długa praca przy komputerze o mniejszym ekranie może być bardziej uciążliwa.

Następna kwestia to rodzaj matrycy - najlepiej, by była ona matowa, ponieważ nie odbija światła i mniej męczy wzrok. Istotne jest także odwzorowanie kolorów, które powinno być jak najbardziej zgodne z rzeczywistością. Matryca w dobrym laptopie dla grafika powinna odwzorowywać prawie całą paletę RGB oraz Adobe RGB.

Laptop dla grafika

Laptop dla grafika - pozostałe parametry

Przed zakupem konkretnego modelu komputera, należy przyjrzeć się również systemowi chłodzenia. Musi on być wydajny, by nie dopuścić do przegrzewania się sprzętu, nawet podczas wielogodzinnej pracy przy wykorzystaniu różnych programów graficznych.

Znaczenie będzie miał też system operacyjny, który powinien zapewniać efektywną pracę z różnymi programami i aplikacjami. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić także złącza USB, w jakie wyposażony jest dany model laptopa, oraz pojemność dysku HDD lub SSD.

Komentarze