Drukarka do fotografii - jaka powinna być? Czym się cechować?

Drukarka do fotografiiOsoby poszukujące prostej drukarki do dokumentów nie muszą za bardzo zastanawiać się nad jej parametrami, tym bardziej, jeśli planują rzadko z niej korzystać. W takiej sytuacji trzeba po prostu zwrócić uwagę na to, aby nie była zbyt droga, a jej koszt eksploatacji niewysoki. Inaczej to się przedstawia, jak potrzebujemy bardziej profesjonalnej drukarki - fotograficznej, aby drukować zdjęcia. O czym wiedzieć, jeśli nasz wybór ma być udany?

Atramentowe, laserowe, a może termosublimacyjne?

Na początek musimy zobaczyć, jakie modele są dostępne. Mamy do wyboru drukarki atramentowe, laserowe i termosublimacyjne. Te pierwsze są najbardziej klasyczne i ciągle najpopularniejsze, bo niezbyt drogie. Czy jednak nadają się do drukowania zdjęć? Tak, jak najbardziej, ale trzeba pamiętać, że sprawdzają się głównie przy pojedynczych wydrukach, bo przy większej ilości koszty będą dość duże. Można więc powiedzieć, że zakup takiego modelu to mały wydatek, ale niestety za tusze trzeba sporo zapłacić. To może laserowe?

Niestety, nie oferują one zbyt dużej jakości wydruków, za to jej koszty eksploatacji są naprawdę atrakcyjne. Najlepiej pod względem wyglądu zdjęć prezentują się drukarki termosublimacyjne, lecz ich cena jest dość zaporowa. Niemniej, pamiętajmy, że takie modele umożliwiają uzyskanie odbitek o bardzo wysokiej trwałości.

Drukarka do fotografii

Kupujemy drukarkę do zdjęć - nad czym się zastanowić?

Drukarka do zdjęć musi być przede wszystkim dobrana pod kątem tego, jak wiele zdjęć, na przykład w ciągu miesiąca, zamierzamy drukować. Trzeba przemyśleć tę kwestię, bo to pozwoli nam ustalić, który typ sprzętu sprawdzi się najlepiej. Prawdą jest bowiem, że choć za atramentową zapłacimy o wiele mniej niż za laserową lub tym bardziej termosublimacyjną, to jednak koszty jej eksploatacji będą bardzo wysokie.

Z drugiej strony oceńmy, jak przedstawia się nasz budżet, bo to od niego w głównej mierze zależy, na co sobie możemy pozwolić. Pomyślmy też o tym, w jaki sposób zamierzamy użytkować drukarkę. Przeważnie wybór pada tu na zwykłą drukarkę stacjonarną, która będzie oczywiście używana w domu. W przypadku jednak osoby, która często jest w rozjazdach, lepszą opcja może być model mobilny. Istotne są również formaty wydruków. Tańsze modele nie oferują zbyt wiele, ale jak trochę dopłacimy to urządzenie będzie obsługiwało takie formaty jak A3, A2, a nawet większe.

Drukarka do fotografii

Drukarka do zdjęć - na co dodatkowo zwrócić uwagę?

Poza wspomnianymi powyżej kwestiami, oceńmy też, jaki rozmiar urządzenia będzie dla nas odpowiedni. Jeśli bowiem nie mamy miejsca na biurku, to nie ma co inwestować w zbyt duży sprzęt. Ważną sprawą jest również rozdzielczość druku, bo dzięki temu szybko ocenimy, czy mamy do czynienia z porządnym sprzętem do drukowania zdjęć. Oczywiście - im rozdzielczość druku wyższa, tym lepiej. Pamiętajmy też o tym, by sprawdzić, jak szybko pracuje drukarka, bo będziemy wiedzieć, czy na wydruk trzeba czekać długo, czy może wszystko odbywa się błyskawicznie.

Pamiętając o powyższych uwagach, możemy być pewni, że nasz wybór nie będzie przypadkowy, a przemyślany, podyktowany rzeczywistymi wartościami.

Komentarze